W tym roku po raz drugi odbędzie się impreza Myśląc o Koniu. Braliśmy udział w pierwszej edycji i serdecznie polecamy tegoroczną!
Za rekomendację niech służy tekst Dr Krzysztofa Skorupskiego napisany dla Myśląc O Koniu:
"Problemy złożonego zachowania się zwierząt są trudnymi i jednocześnie najbardziej fascynującymi zagadnieniami współczesnej zoopsychologii. Obecnie jesteśmy świadkami jak poglądy te radykalnie się zmieniają. Do niedawna zwierzęta traktowano jak bezmyślne automaty, których zachowanie wynikało z „łańcuchów mechanicznie ukształtowanych odruchów”. Ten stosunek do zwierząt ukształtował się pod wpływem dominującego wówczas behawioryzmu, zarówno rosyjskiego (Pawłow I.P.) jak i amerykańskiego (Skinner B.F.). Do dziś szkolenie instruktorów i trenerów jeździectwa w wielu narodowych federacjach jeździeckich ogranicza się do omawiania technik wynikających z podstawowych zasad behawioryzmu, tj. mechanicznego zestawiania bodźców i reakcji z czynnikami wzmacniającymi.
Osiągnięcia współczesnej nauki jak i nagromadzone doświadczenie szkoleniowców pozwalają uznać, że warunkowanie nie jest procesem automatycznym ograniczającym się do tworzenia skojarzeń. Występują tu elementarne formy procesów poznawczych takie jak, np. oczekiwanie, przewidywanie, ocena informacji i inne aspekty ogólnego kontekstu zachowania (Tolman E.C.). Powoduje to weryfikację istniejących /dziś już wiemy, że niekompletnych/ metod szkolenia, które w wielu wypadkach były przyczyną niehumanitarnego traktowania zwierząt.
Z najnowszych doniesień naukowych wiemy, że procesy psychiczne człowieka aż do samoświadomości włącznie miały swoje zasadnicze, choć niedoskonałe zalążki we wcześniejszych formach życia. Mamy coraz więcej informacji o ich pierwotnych przejawach, które kiedyś rezerwowano wyłącznie dla człowieka. Musiały one ewoluować podobnie jak budowa ciała. Zaczynamy wreszcie rozumieć ich prostszą niż nasza, ale niewątpliwie świadomość, inteligencję, wyobraźnię i zdolność porozumiewania się. Są to ważne czynniki sprawcze zachowania się zwierząt (Griffin D.R.). W coraz większym stopniu są one uwzględniane we współczesnych metodach szkolenia i treningu koni.
Poruszana na Zbrosławickim Seminarium tematyka umożliwia uczestnikom prześledzenie transformacji tych poglądów w praktyce. Pozwala na analizę zarówno tradycyjnych jak i najnowszych metod szkolenia. Ścieranie się tych poglądów jest znakiem czasu współczesnej nauki i urzeczywistniania jej osiągnięć w praktyce."
tekst: Dr.Krzysztof Skorupski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz